چاپ        ارسال به دوست

عضو هیات علمی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی در آستانه سالروز ملی «گفتاردرمانی» اعلام کرد:

اگر نوزادی در مکیدن شیر یا صداسازی مشکل دارد، باید در همین دوره نوزادی تحت مراقبت گفتاردرمانی قرار بگیرد

   دکتر طلیعه ظریفیان عضو هیات علمی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی در آستانه سالروز ملی «گفتاردرمانی» (اول اردیبهشت ماه) با عرض تبریک به این مناسبت، اعلام کرد: اگر نوزادی در مکیدن شیر و صداسازی دوره نوزادی مشکل داشته، و یا خیلی پر سروصدا باشد، باید درهمین دوره نوزادی تحت مراقبت و مداخلات گفتاردرمانگر قرار بگیرد.

    وی در جمع خبرنگاران با تاکید بر اینکه مداخلات زودهنگام و در بدو تولد، بیشترین کمک را به رفع مشکلات بلع و صداسازی نوزاد می کند، افزود: یکی از اختلالات در دوران رشد و تکامل کودکان، اختلالات در تولید صداهاست که به دلایل مختلف ایجاد می شود.

   این عضو هیات علمی گروه گفتاردرمانی دانشگاه، مشکلات زبان در دوران کودکی را نیز به دو گروه " درکی " و " بیانی " تقسیم کرد و گفت: کودکانی که متوجه مسایل پیرامون خود هستند ولی نمی توانند بیان و گفتار داشته باشند، در گروه افراد با مشکلات بیانی قرار می گیرند و کودکانی که والدین احساس می کنند که چیزی را متوجه نمی شوند و با درخواست های پیچیده تر، مشکلات زبانی آنان بیشتر می شود، در گروه افراد با مشکلات زبان درکی قرار می گیرند که در هر دو صورت، باید به متخصصان گفتاردرمانی ارجاع داده شوند.

   وی علل مختلفی را برای این مشکلات متصور شد و افزود: آسیب های شنوایی، بیماری اتیسم، و ضعف در حافظه، از جمله علل مشکلات زبان درکی هستند که با مداخلات و مراقبت های گفتاردرمانگران، این مشکلات بهبود می یابند.

   دکتر ظریفیان در عین حال به والدین کودکان دچار اختلالات گفتار و زبان توصیه کرد که برای مراجعه به گفتاردرمانگران  جهت مراقبت از فرزندانشان، حتما از متخصصان گفتاردرمانی که دارای کارت و شماره نظام خدمات گفتاردرمانی هستند، استفاده کنند، تا در کار با کودک، از روش های استاندارد و صحیح تخصصی این حوزه استفاده شود.

   وی در پایان این گفت وگو، تاکید کرد که مداخلات گفتاردرمانی، کیفیت زندگی افراد دچار اختلال گفتار و زبان را بالا می برد و بلحاظ ارتباطات اجتماعی، فعالیت های اقتصادی و مسایل عاطفی خانواده، بسیار موثر خواهد بود.

انتهای پیام/

تهیه و تنظیم خبر: نعیمی پور


٢٣:٠٤ - شنبه ٢٨ فروردين ١٤٠٠    /    عدد : ١٨٩٢٨    /    تعداد نمایش : ١٨٢


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج